مجله محصولات

قیمت کابلشو مسی و کابلشو بی متال

کابلشو مسی و بی متال

قیمت کابلشو مسی برق و کابلشو بی متال در لاله زار جنوبی زیر فی بازار ارائه می گردد. این محصول قطعه برقی برای اتصال میان سیم و کابل به نقطه مد نظر نیز می باشد. این محصول همواره دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه بصورت کامل آن را شرح خواهیم داد. اتصال این محصول بیشتر در تابلوهای برق ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بطور معمول و استاندارد کابلشو پیچی از دو آلیاژ مس و آلومینیوم تولید می گردد. این کالای برقی جهت افزایش کیفیت و بهره بری هرچه بیشتر، با روکش قلع اندود آبکاری می گردد. این امر از اکسید شدن و پوسیدگی در طی گذر زمان جلو گیری می کند.

قیمت کابلشو مسی و کابلشو بی متال

کابلشو مسی چیست؟

همانطور که گفتیم یکی از انواع کابلشو مسی نوع مسی آن نیز می باشد. این مدل کالای برق بیشتر میزان استفاده را در صنعت برق به خود اختصاص می دهد. و بصورت کامل از آلیاژ مس تولید گردیده و با آبکاری قلع به مشتریان ارائه می شود.

کابلشو برق به دلیل رسانایی بالا و ایمنی مناسب بهترین گزینه برای تجهیز در انواع تابلوهای برقی نیز می باشد. البته نوع سیم و کابل و سیستم تابلو خود عاملی بر تعیین این مدل از کالاهای برقی می باشد. که بسته به نقشه تاسیسات برق و نظر برقکار مشخص می گردد.

لازم به ذکر بوده که این نوع از محصولات در صنعت برق توسط ایزار و تجهیزات مخصوص نصب می گردد. اصلی ترین ایزار برای نصب این محصولات به سیم و کابل آموزش پرس کابلشو نام دارد. این ابزار در دو نوع هیدرولیک و دستی با سر لقمه های گوناگون استفاده می کردد.

تولید کابلشو برق

تولید کابلشو مسی توسط پرس لوله مسی نیز صورت می گیرد. لوله های مسی که از کارخانه باهنر تهیه شده، در اندازه های مشخص برش می هورد. سپس قسمت انتهایی آن زیر چکش پرس قرار گرفته و بر روی آن سوراخی جهت اتصال پیچ قرار می گیرد. در انتها این محصول آماده برای آبکاری قلع نیز می باشد.

کابلشو آلومینیوم چیست؟

کابلشو آلومینیوم نیز همانند نوع مسی نیز تولید می گردد. با این تفاوت که تنها نوع آلیاژ آن آلومینیوم نیز می باشد. وزن این نوع محصول برقی در مقایسه با نمونه مسی سبک تر بوده، و از قیمت ارزان تری برخوردار است.

بهترین نوع استفاده از نوع آلومینیومی در اتصال سیم و کابل آلومینیومی به تابلو برق نیز می باشد. همچنین قیمت این محصول بصورت نمره ای محاسبه شده، و از سایز 10 به تولید می رسد.

کابلشو بی متال چیست؟

تولید و استفاده از انواع کابلشو بی متال چیست ؟ (بیمتال) در مقایسه با نمونه مسی و آلومینیوم متفاوت است. در واقع این نوع کالا کاربرد تبدیلی دارد، و در دو نوع DTL1 و DTL2 (تیپ 1 و تیپ 2) تولید می گردد.

کابلشو بی متال از دو بخش مسی و آلومینیومی تشکیل شده؛ اگر بخواهیم کاربرد آن را ساده شرح دهیم باید اینطور بگوییم که وظیفه آن تبدیل و اتصال کابل مسی به تابلو برق و شمش آلومینیومی و مسی نیز می باشد.

کابلشو بی متال با بهترین قیمت خرید

سایز کابلشو های مختلف

نمونه مسی و آلومینیومی دارای سایزهای استاندارد در ابعاد مختلف نیز می باشد. تمامی تولید کنندگاه باید این ابعاد را طبق اصول جهانی رعایت کنند؛ تا به سادگی سیم و کابلها را پوشش دهند، و بدون هیچگونه مشکلی در کار نصب گردد.

سایزهای کابلشو مسی و سایر آلیاژها بطور معمول در نمره 6، 10، 16، 25، 35، 50، 70، 95، 120، 150، 185، 240، 300، 400، 630 تولید می گردد. هرکدام از این سایزها دارای سوراخ پیچ های گوناگونی است.

انداره سوراخ پیچ های هر سایز دارای نرمی نیز می باشد. در غیر این صورت تولید سفارشی نیز محسوب می شود. در ادامه به سایز و سوراخ پیچ نرم نیز می پردازیم:

 • سایز 6 دارای سوراخ پیچ نمره 6؛
 • سایز 10 دارای سوراخ پیچ نمره 6؛
 • سایز 16 دارای سوراخ پیچ نمره 8؛
 • سایز 25 دارای سوراخ پیچ نمره 8؛
 • سایز 35 دارای سوراخ پیچ نمره 8؛
 • سایز 50 دارای سوراخ پیچ نمره 10؛
 • سایز 70 دارای سوراخ پیچ نمره 12؛
 • سایز 95 دارای سوراخ پیچ نمره 12؛
 • سایز 120 دارای سوراخ پیچ نمره 12؛
 • سایز 150 دارای سوراخ پیچ نمره 12؛
 • سایز 185 دارای سوراخ پیچ نمره 16؛
 • سایز 240 دارای سوراخ پیچ نمره 16؛
 • سایز 300 دارای سوراخ پیچ نمره 16؛

قیمت کابلشو مسی و بی متال

اصلی ترین معیاری که در تعیین قیمت کابلشو تاثیر گذار بوده، میزان مس و آلومینیوم مصرفی در تولید آن نیز می باشد. بدیهی است که هرچه میزان این آلیاژها بیشتر در تولید این قطعه برقی استفاده شود، قیمت آن به مراتب افزایش می یابد.

البته عامل های گوناگونی در تعیین قیمت کابلشو مسی تاثیر گذار می باشند. سایز کابلشو در نمونه مسی خود اثر مستقیم در تعیین قیمت دارد. بطور معمول در سایزهای پایین (6،10،16) و سایزهای بالا (185،240،300...) به نصبت وزن قیمت ها بالا تر نیز می باشد.

در برخی موارد و مصارف صنعتی نیاز به طراحی و ساخت سفارشی این محصول بوده که خود به عنوان جنس خارج از نرم قیمت خاص خود را دارد. اینگونه که مهندسین cabl shoes را توسط سیستم طراحی کرده و بر روی نقشه پیاده سازی می نمایند؛ تولید کننده طبق تمامی ابعاد آن را پیاده سازی می کند.

بطور کلی تمامی مواردی که فروش کابلشو را خارج از نرم کند، با توجه به وزن مس یا آلومینیوم موجب افزایش قیمت می شود. کارهای اضافه ای که بر روی آین کالا صورت می گیرد (همچون ایجاد چاک و زاویه دار نمودن...) از جمله این موارد نیز می باشد.

مزایا استفاده از کابلشو

امروزه رعایت اصول ایمنی در امور تاسیسات مختلف و تمامی شاخه های آن امری مهم قلمداد می شود. در تاسیسات برق، برقکاران بایستی کار را به نحو احسنت انجام دهند تا کاری اصولی را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

استفاده از کابلشو در تمامی اتصالات سیم و کابل امری الزامی است. این مهم موجب گردیده تا اتصالی امن ایجاد شود و هیچگونه نوسان و تولید حرارتی صورت نگیرد. این کالا موجب گردیده تا تمامی سیم را پوشش دهیم و به سادگی اتصال را ایجاد کنیم.

نکته مهم استفاده از کابلشو مسی استاندارد بوده، تا تمامی اتصالها و خطرات احتمالی ایز میان رود. بلندی آن باعث شده بخش بیشتری از سیم را پوشش دهد، و موجب جدایی نشود. درصد مس لوله باید بالا باشد تا جریان الکتریسیته را به خوبی از خود رد کند.

معنی کلمه کابلشو چیست؟ معنای آن cabl shoes در لاتین آن پیدا بوده، معنی این جمله کفش کابل نیز می باشد. در واقع کفش به معنای پوشش در نظر گرفته شده و کابل را مانند کفش محافظت می کند.

علائم و اعداد روی کابلشو چیست؟

تمامی نمونه های کابلشو مسی ، آلومینیومی و بیمتال دارای اعداد و حروفی بوده که بر روی آنها حک شده است. این کاراکترها نشان از مشخصاتی بوده که نوع استفاده و میزان کاربرد آن را نمایان می کند.

کاراکترهای درج شده بروی این محصول اول دارای حروف بوده؛ و بعد از آن عدد آن درج گردیده. حروف ابتدایی نماد خلاصه برند تولید کننده آن است. اعداد مشخص شده نیز نشان از ابعاد و سوراخ پیچ آن است.

در ایران بیشترین حروفی که بر روی این نوع از محصولات درج شده حروف KL نیز می باشد. این کلمات لاتین مختصر برندهای کلاته و کلوته است. که به عنواع یک کاراکتر استاندارد و خوب نیز شناخته می شود.

اعدادی بعد از حروف لاتین آمده در دو بخش تقسیم می گردد. اعداد اول شامل مشخصه سایز CABL SHOE بوده که به تناسب با سایز سیم و کابل انتخاب می شود. این اعداد شامل: 6 - 10 - 16 - 25 - 35 - 50 - 70 - 95 - 120 - 150 - 185 - 240 - 300 - 400 -630 می باشد.

عدد بعدی که در ادامه هک شده، به معنای سایز سوراخ پیچ کابلشو نیز می باشد. این عدد برای تعیین سوراخ پیچ در نقطه اتصال است. بطور کلی این اعداد شامل: 6 - 8 - 10 - 12 - 14 - 16 نیز می باشد. بطور مثال مورد 8* 25 نشان از سایز 25 با سوراخ پیچ 8 است.

شناخت جنس اصل از تقلبی

امروزه با توجه به افزایش قیمت ها، عدده ای سودجو دست به تولید محصولاتی بی کیفیت و تقلبی زده اند. بنابراین باید پارامترهایی را جهت شناخت هرچه بهتر کالای اصلی از تقلبی را بشناسیم. لذا در بخش مسائل مسی باید به نکاتی توجه نمود که در ادامه به آن می پردازیم.

خلوص کالاهایی که از مس تولید شده، با چشم و بصورت فیزیکی مشکل و یا غیر ممکن است. لذا جهت کسب اطلاع از خلوص قطعه مسی باید از دستگاه لیزری مس سنج استفاده نمود. اما نوع مس بودن آلیاژ کالا را بشکل فیزیکی و دستی می توان تشخیص داد.

ابتدا تفاوت کابلشو مسی و آلومینیومی را در ظاهر باید بدانیم. اصلی ترین پارامتر وزن بسیار کم در برابر مس می باشد. بطور مثال اگر سایز 35 را در هر دو نوع از آلیاژ کنار هم گذاریم، وزن کم و محسوس آلومیننیوم را حس می کنیم.

مورد بعدی در ظاهر آن قابل تشخیص می باشد. آبکاری قلع از نظر کیفی بر روی کابلشو آلومینیومی نسبت به جنس مسی آن بیشتر است. در نمونه مسی شاهد ضبری و گودی هایی بر روی آن هستیم. درحالیکه قلع بر روی آلومینیوم بصورت یکدست قرار دارد.

تشخیص کابلشو مسی که بر وری آن آبکاری قلع قرار دارد بسیار ساده است. برای شناخت این موضوع کافیست cabl shoes را بر روی کناره شیشه یا اره کشید. اگر رنگ مسی در لوله نمایان شده نشان از اصالت کالا نیز می باشد.

بازار داخلی کابلشو

از آنجا که کشور ایران از نظر منابع معدنی فلز مس بسیار غنی بوده، تولید اغلب کالای برقی که در تولید آن مس نیاز هست در داخل صورت می گیرد. و صرفه اقتصادی به علت قیمت ارزان این فلزتولید داخلی می باشد.

کابلشو مسی نیز از این نظر مثتثنی نیست؛ با این حال بازار داخلی آن جایگاه اصلی را در مقایسه با نمونه های خارجی دارد. از اینرو واردات آن هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد. فروش این محصول در ایران رابطه مستقیم با رشد صنعت نیز دارد.

طراحی و نصب

در برخی موارد کابلشو در نمونه مسی و آلومینیومی خارج از نرم بازار می باشد. در این حالت مهندس و طراح برق بایستی نقشه آن را ترسیم نماید، تا طبق الگوی آن در کارگاه عملی گردد. این شیوه بطور معمول در پروژه های صنعتی عظیم اتفاق می افتد.

نقشه و طراحی آن که توسط مهندس برق صورت گرفته، شامل مواردی چون ابعاد طول، عرض و ارتفاع می باشد. همچنین قطر سوراخ پیچ، تعداد سوراخ پیچ، فواصل سوراخ پیچ، میزان قطر و گوشت لوله کابلشو و مواردی از این قبیل در نقشه مشخص می گردد.

هزینه طراحی و اجرا این نوع کابلشو در نمونه مسی؛ به مراتب بالاتر می باشد. زیرا وقت و میزان عملیاتی که صورت گرفته، موجب شده تا قیمت این نوع کابلشو ها افزایش یابد.

برندهای تولید کابشو مسی

برندهای تولید کننده در این حوزه به مراتب محدود بوده و بیشتر تولید کننده ها بصورت کارگاهی محصولات خود را ارائه می دهند. برنهای کلاته، کلوته، شاهین مفصل و... از جمله شرکتهایی بوده که در تولید کابلشو مسی شناخته شده اند.

برند شاهین مفصل از قدیمی ترین تولید کنندگان کابلشو مسی و آلومینیومی در ایران  می باشد. بعد از آن کلاته و کلوته به این مسیر ادامه دارده و امروزه به عنوان برندهایی آشنا و استاندارد شناخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *