مجله صنعت برق

تفاوت لوله خم سرد و گرم

تفاوت لوله خم سرد و گرم چیست ؟

تفاوت لوله خم سرد و گرم؟

تفاوت لوله خم سرد و گرم چیست ؟ فرق لوله برق pvc و upvc چیست؟ لوله خم سرد رنگی و استاندارد چیست؟ برای کسب تمامی سوالات با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی جز به جز این موارد بپردازیم. این مقاله جهت افزایش اطلاعات سازندگان طراحی گردیده است.

لوله خم سرد و خم گرم جزء کالای برق ساختمانی بوده که از مواد پی وی سی pvc و یو پی وی سی upvc تولید می گردند. وظیفه آنها ایجاد معبر و کانال جهت انتقال و محافظت انواع سیم و کابل بصورت روکار و توکار نیز می باشد.

برای تولید این نوع لوله برق PVC از مواد پی وی سی pvc فرمولاسیون استفاده می کنند که از جنس بسیار مقاومی برخوردار است. و سیم و کابل را از هرگونه فرسایش محیطی همچون رطوبت هوا، نور خورشید، آسیب توسط فشار مواد یا مصالح درونی محافظت می کند.

همچنین جنس پی وی سی pvc اکستروید در آن باعث جلو گیری از ایجاد هرگونه اشتعال ناشی از حرارت توسط سیم و کابل می شود!

لوله برق خم سرد نسوز سمنان

انواع لوله برق خم سرد upvc

لوله های برق دارای طیف گسترده ای از انواع مختلف نیز می باشند. که با توجه به نیاز و محیط سازه ساختمانی استفاده از آن متفاوت است. این کالای برقی به منظور ایجاد کانال برای انتقال سیم و کابل و محافظت از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم و کابل حکم رگ های بدن را دارد و محافظت بهینه از آن موجب افزایش طول عمر سیستم تاسیسات برق سازه و هرگونه خطرات احتمالی می گردد.

اگر بخواهیم لوله های برق را از نظر جنس و کاربرد تقسیم بندی کنیم؛ می توان گفت که شامل مواردی چون لوله برق خم سرد و خم گرم پی وی سی (pvc و upvc)، گالوانیزه یا فلزی، لوله خرطومی نسوز و فلکسی، پلی آمید و پلی اتیلن نیز می باشند.

بطور مثال از مدل گالوانیزه و یا فلزی در محیط های سخت و فرسایشی مانند کارگاههای صنعتی، سوله ها، پارکینگ ها و ... استفاده بیشتری به عمل می آید.

نکته: بسیاری از مصرف کنندگان کالای برق براین باوراند که لوله پی وی سی و یو پی وی سی (pvc & upvc) از یک نوع می باشند. در حالی که کاملا این تفکر اشتباه بوده و تیپ تولیدی این دو نوع بسیار متفاوت می باشد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم!

تفاوت لوله pvc و upvc

کلمه pvc پی وی سی مخفف جمله پلی وینیل کلراید نیز بوده که دارای مواد پلاستیکی زیادی می باشد. همین موضوع موجب وزن کم و انعطاف بالا در محصولات تولیدی این ماده گشته؛ در مقابل upvc یو پی وی سی به معنای پلی وینیل کلراید عاری از پلاستیک ماکس نیز بوده است.

حذف پلاستیک از مواد upvc باعث افزایش استحکام آن و بالا رفتن مقاومت در برابر فرسایش محیطی گردیده!

مهمترین ویژگی ماده upvc یو پی وی سی استحکام بالای آن و مقاومت در برابر دمای سرد و گرم می باشد. (مقاوم در برابر دمای مثبت 70 و دمای منفی 50 درجه سانتیگراد است). بدین منظور بهترین گزینه جهت استفاده در تولید انواع لوله برق خم سرد ، درب و پنجره دوجداره، مصارف فاضلابی می باشد.

از ماده پی وی سی بیشتر برای تولید لوله های برق و آبیاری غیر شرب استفاده می گردد، زیرا از نظر بهداشتی و مقاومت دمایی گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

ماده اولیه تولید لوله upvc

مرحله اکستروژن:

لوله برق خم سرد از ماده اولیه پلی وینیل کلراید تشکیل می شود. که که توسط پایدار کننده ها و روان کننده ها در محفظه ای فشرده با دمای بسیار بالا تولید می گردد. این فرآیند که در مرحله فرمولاسیون سپری می شود را اکستروژن می نامنند. که برای تولید کالای کشیده و بلند مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله میکس و بلندینگ:

قبل از آنکه پی وی سی pvc وارد محفظه سیلندر مارپیچ فشرده بشود. بایستی در قطعه ای با نام میکسر به خوبی با مواد فرمولاسیون در دمای مثبت 110 درجه سانتیگراد مخلوط (بلندینگ) شود. تا بصورت یکدست وارد فرایند اکستروژن شود.

مهم ترین اصل در تولید لوله خم سرد اضافه کردن مواد طبق فرمول استاندارد می باشد. این مواد شامل استابلایزر یا پایدار کننده حرارت و اشعه فرابنفش، رنگ، مواد مقاوم سازی و روان کننده ها نیز می باشند.

پس از آنکه فرمولاسیون به خوبی صورت گرفت و سطح اصطحکاک از میان برداشته شد. مواد میکس شده جهت تولید لوله خم سرد را به سرعت سرد کرده و دما را تا 40 درجه سانتیگراد کاهش می دهند. تا وارد اکسترودر شود و تحت فشار شکل لوله ای خود را در قالب مارپیچ بگیرد.
سپس وارد سیستم خنک کننده شده و لوله برق خم سرد با طول 6 متر برش می خورد.

نکته: بصورت استاندارد پس از برش 20 شاخه در سایز 13 و 16 ( 20 & 25 ) آنها را یکدست کنار هم چیده و با نخ بسته بندی می کنند.

تفاوت لوله خم سرد و گرم

بطور کلی تفاوت لوله خم سرد و گرم و کاربرد آن یکی بوده و هر دو جهت انتقال خطوط سیم و کابل در تاسیسات سازه نصب می گردند. (در مصارف فاضلابی تنها لوله upvc استفاده می شود زیرا pvc  دارای آلایندگی شیمیایی می باشد). اما تفاوت میان این دو در نحوه تولید، نحوه اجرا و نصب نیز می باشد.

لوله خم گرم از مواد پی وی سی pvc تولید شده. در حالی که لوله خم سرد توسط فرمولاسیون پی وی سی و فرآیند اکستروژن تولید می گردد.

لوله برق خم سرد با استفاده از مواد استابلایزر و کاهش پلاستیک پی وی سی pvc مقاومت بسیار بالای نسبت به نوع خم گرم دارد. و استحکام آن در برابر دمای بالاتر از 70 و کمتر از منفی 50 درجه سانتیگراد بیشتر بوده؛ همچنین در برابر نور خورشید، رطوبت هوا، حرارت ناشی از سیم و کابل، اشتعال و خوردگی به مراتب بهتر عمل می کند.

نکته ای که باید بر تفاوت لوله خم سرد و گرم دقت نمود آن است که در نوع خم گرم لوله شکننده تر بوده و در هنگام ساخت سازه در محیط کارگاهی اسیب های زیادی را متحمل می شود. همچنین از نظر بازیافت و پسماند، لوله خم سرد گزینه مناسب تری برای محیط زیست به حساب می آید.

تفاوت لوله خم سرد و گرم نسبت به نوع گرم از وزن کمتری برخوردار بوده، همچنین انعطاف آن به مراتب کمتر می باشد که جهت ارسال و حمل و نقل گزینه مناسبی است. سایز 20 این محصول را بطور معمول با وزن 800 گرم در یک شاخه شش متری تولید می کنند در حالی که نوع گرم در وزن 800 گرم بسیار شکننده و آسیب پذیر می باشد.

تفاوت اصلی میان لوله خم سرد و گرم در نام آنها پیدا است، در مدل گرم برقکار بایستی در نقطه ای که قسط زاویه دار کردن آن را دارد حرارت غیر مستقیم ایجاد کند تا فرآیند شکل بگیرد که خود کاری فرسایشی و زمانبر است.

درحالیکه لوله برق خم سرد توسط یک فنر استاندارد بدون نیاز به حرارت خم می خورد و سرعت عمل برقکار را بسیار بالا می برد!

ویژگی لوله برق upvc

اگر از قیمت بالای لوله برق upvc صرف نظر کنیم، ویژگی ممتاز آن مصرف کننده و برقکاران را ترغیب به استفاده از آن می کنند. همچنین برخلاف نوع خم گرم نیازی به حرارت در نقطه خم ندارد. و تنها با یک فنر مناسب به راحتی خم خورده، که خود سرعت در برقکاری را به مراتب بالا می برد.

همچنین از آنجا که به راحتی خم می خورد دیگر نیاز به استفاده چندانی از زانو و اتصالات نمی باشد. که در برخی موارد که پروژه ای بزرگ در دست باشد ممکن است صرف اقتصادی بهتری داشته باشد. (هم سرعت کار را بالا برده هم از اتصالات استفاده نمی شود).

خواص و مزایای لوله خم سرد upvc شامل: مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت شیمیایی بالا، مدول الاستیسیته بالا و انعطاف پذیری، استحکام کششی بلند مدت، نسبت استحکام به وزن بالا و وزن سبک، اتصالات آب بند، مقاومت در برابر سایش و خراش، استحکام ضربه می باشد.

تفاوت لوله pvc و upvc

استاندارد لوله برق خم سرد

لوله برق خم سرد به خودیه خود لوله استانداردی محسوب می شود؛ چراکه فرایند تولید و فرمولاسیون آن نمی تواند خارج از محدوده استانداردی باشد. اکثر برند های تولید کننده این محصول به راحتی توان کسب گواهی استاندارد ملی ایران و دیگر گواهی ها را دارند.
بطور کلی طبق موارد 
استاندارد شرکت برق توانیر استفاده از لوله های pvc,upvc الزامیست و کارفرما موظف به تهیه آن برای برقکار خود می باشد.

مواردی که لوله برق خم سرد را در دسته کالای استاندارد قرار می دهد شامل:

  • وزن کم که در وزن سازه تاثیر دارد؛
  • غیر قابل اشتعال می باشد(نسوز)؛
  • در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم است؛
  • نیاز کمتری به استفاده از اتصالات است که موجب افزایش ایمنی می شود؛
  • مقاومت در برابر نور، دمای بالا و منفی صفر درجه؛

قیمت لوله upvc

یکی دیگر از تفاوت لوله خم سرد و گرم ؛ قیمت لوله برق upvc در مقایسه با دیگر نمونه های موجود در بازار همچون پلیکا، پی وی سی و پلی آمید کمی بیشتر می باشد، این فاصله قیمتی از آن جهت می باشد که مواد و تکنولوژی آن کمی متفاوت تر بوده و استفاده از تحریک کننده هایی چون استابلایز و دیگر روان کننده ها خود بر این موضوع دخالت دارد.

همچنین یکی از فاکتور های که بر افزایش قیمت آن تاثیر گذار می باشد هزینه انبار داری آن است ، زیرا فروش این نوع لوله ها در مقایسه با دیگر نمونه ها کمتر بوده و کرایه انبار داری آن کمی بیشتر محاسبه می گردد.

قیمت لوله برق خم سرد در وزن و برند های مختلف متفاوت است و فاکتورهای مختلفی در تعیین آن دخیل می باشد. بطور مثال وزن هر شاخه عاملی برتعیین قیمت آن می باشد. بطور معمول وزن آن از 800 گرم در هر شاخه شش متری با سایز 13 یا 20 شروع می شود و با افزایش آن قیمت هم بالا تر می رود.

عمل بعدی برند تولید کننده می باشد، که بسته به میزان فروش و جایگاهش در بازار می تواند قیمتی بیشتر به مشتریان خود ارائه دهد.

صرفه اقتصادی لوله upvc

لوله upvc بسته به پروژه ای که می خواهد از آن استفاده کند صرفه خود را نشان خواهد داد. بطور مثال اگر وسعت پروژه ای در حد انبوه سازی باشد پیشنهاد می شود تا از این نوع لوله استفاده شود صرفه لوله upvc زیرا بر خلاف آنکه قیمت بالایی دارد اما فاکتورهایی را باید در نظر گرفت که می توان صرفه اقتصادی آن را در تیراژ بالا توجیه نمود.

عواملی که باعث می شود خرید لوله برق خم سرد با توجه به قیمت بالای آن توجیه اقتصادی پیدا کند، حذف استفاده از اتصالاتی همچون انواع زانویی برق می باشد. در برقکشی ساختمان استفاده از زانویی بالا بوده که با حذف آن هزینه را به مراتب کاهش می دهیم.

لوله یو پی وی سی UPVC به دلیل خم سرد، بدون حرارت در هر نقطه از لوله نیازی به استفاده از زانوء برق ندارد.

دلیل دیگر بر کاهش هزینه ها با استفاده از لوله خم سرد جنس مناسب آن می باشد که پرتی کار را کاهش می دهد؛ در لوله های پی وی سی به دلیل خشک بودن لوله شکنندگی بیشتر می باشد و با توجه به اینکه محیط استفاده از لوله برق کارگاهی و سخت می باشد، تعدادی از آنها دچار آسیب دیدگی می شوند.

در حالیکه لوله خم سرد با جنس خوبی که دارد و استفاده از فرمولاسیون ویژه از استحکام بالایی برخوذدار است و آسیب چندانی به آن وارد نمی شود و پرت کار را به مراتب کاهش می دهد که در تیراژ بالا تاثیر زیادی دارد.

بازار فروش لوله upvc

در سالهای اخیر استفاده از لوله برق خم سرد در بازار تاسیسات افزایش چشمگیری پیدا کرده است. یکی از دلایل افزایش، استفاده از این نوع کالا سرعت عمل اجراء در تاسیسات سازه را به مراتب بالا می برد.

این امر از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه سرعت ساخت در سازه برای سازندگان و قراردادهای پیمانکار بسیار مهم می باشد، و سازنده تمایل به استفاده از کالایی را دارد که به این مهم تسریع ببخشد.

عمل دیگری که بازار فروش لوله برق خم سرد را بهبود بخشیده می بخشد، دستور العمل اجباری برای استفاده از کالای استاندارد می باشد. که در پروتکل استادارد شرکت برق توانیر درج گردیده است.

مخصوصا اگر سازه ای که شخصی ساز باشد تمایل بیشتری به استفاده از آن پیش می آید.

نکاتی درباره خرید لوله upvc

در تاسیسات برقی هر سازه اتصالات برق مهم ترین فاکتور به حساب می آید، زیرا وظیفه انتقال و خفاظت از سیستم برق را عهده دار می باشد و امر خطیری را یدک می کشد. بنابراین لازم است تا از اتصالاتی استفاده شود که از نظر کیفی و ایمنی از استاندارد بالایی برخوردار باشد.

برای خرید لوله خم سرد نسوز باید دانست که توان ایجاد برقراری ایمنی لازم برای انتقال سیم و کابل را فراهم سازد تا هیچگونه آسیبی به سیسم انتقال برق وارد نشود؛ پس لازم است که این کالای برقی به عنواه یک معبر از مقاومت بالایی برخوردار باشد و در طی گذر زمان دچار فرسودگی نشود.

همچنین لازم است تا کارفرما و تکنسین مربوطه برق سایز مناسبی را برای قیمت لوله خم سرد انتخاب نمایند، که با توجه به سایز و تعداد سیم و کابل مصرفی متفاوت است. سایز این نوع لوله را باید بگونه ای انتخاب نمود که محتویات درون آن آزادانه و بدون سایش عبور نمایند.

محل قرار گیری لوله خم سرد، خود اصول مهندسی برق را می طلبد و باید به درستی رعایت گردد. هرگز کانال سیم و کابل از نقاط گرم همچون سیستم های گرمایشی کف نباید عبور داده شود. و سطح ارتفاع از کف رعایت گردد؛ نقاط زاویه دار و انتخاب اتصالات به درستی مشخص شود.

لوله برق خم سرد و خم گرم

صنعت پلیمر سمنان به عنوان نامی آشنا و واژه ای اصیل درتولید لوله خم سرد می باشد. بسیاری از برند های مطرح بازار از کلمه سمنان به عنوان پیش وند یا پس وند نام محصول تجاری خود استفاده می کنند. و اینگونه اعتباری را به کالای خود اختصاص می دهند.

در واقع استان سمنان را به سبب تولید فراورده های پلیمری و پی وی سی می توان قطب پی وی سی نامید. بسیاری از کارخانه های تولید لوله خم سرد و خم گرم برق در این استان صنعتی تولید گردیده. و سابقه این واحد های تولیدی در مقایسه با سایر برند های موجود به مراتب بالا بوده است.

ایران ادیسون در فروش لوله برق خم سرد سمنان و نوع خم گرم، برند سپانو پلیمر سمنان با نشان وسازند پلیمر سمنان نیز پیشتاز بوده؛ که از کیفیت بالایی برخوردار است. سپانو پلیمر در شهرک صنعتی سمنان واقع شده که از برندهای قدیمی این حوزه به حساب می آید.

شرکت سازند پلیمر سمنان با برند سپانو پلیمر لوله و اتصالات پی وی سی برق خود را در دو نوع خم سرد و خم گرم تولید می نماید. این واحد تولیدی با بیش از 2 دهه فعالیت دارای نامی آشنا در صنعت برق و فاضلاب به حساب می آید.

تولید کنندگان لوله upvc

از آنجا که لوله خم سرد مورد استفاده در تاسیسات برق نیز می باشد؛ فروش این محصولات را در اصناف الکتریکی ها شاهدیم. قطب فروش این محصولات در بازار لاله زار تهران نیز می باشد. در حالیکه در نقاط مختلف بفروش می رسد.

تولید کنندگان لوله، تولیدات خود را در سه دسته تقسیم می نمایند. این موارد شامل: لوله و اتصالات فاضلابی ساختمانی، زیر زمینی و برقی نیز می باشد. از آنجا که استاندارد در لوله های فاضلابی بالا بوده، لوله برق خم سرد و خم گرم را نیز با همان کیفیت ارائه می دهند.

فروش لوله های برق خم سرد و خم گرم را در نقاطی که بورس لوله ها فاضلابی بوده شاهدیم. بطور مثال در منطقه شادآباد تهران برخی موارد ارائه این نوع از کالا را عهده دارند.

کالای برق درخش میر که در پاساژ ادیسون مستقر بوده، یکی از عاملین فروش لوله برق خم سرد نیز می باشد. این واحد که در صنف الکتریکی ها قرار دارد، قیمت تمامی لوله ها را در این سایت بروز رسانی می کنند.

برندهای لوله upvc

ارائه قیمت لوله خم سرد گلپایگان و خم گرم با برندهای استاندارد در حوزه یرق که گالای برق درخش میر (ایران ادیسون) عهده دار بوده، شامل کارخانه سازند پلیمر سمنان، شرکت وینو پلاستیک، پلیمر سازان ستاره نسوز سمنان ( ستاره نسوز سمنان )، آتا پایپ، یزد پولیکا و ایساتیس نیز می باشد.

برند وینو پلاستیک، یزد پولیکا و آتا پایپ تنها در حوزه لوله خم سرد محصولات و تولیدات خود را ارائه می دهد. برند سازند پلیمر سمنان تولیداتش را در 2 نمونه سرد و گرم را عهده دار است. پلیمر سازان سه ستاره نسوز سمنان با برند ویژن و ایساتیس تنها نمونه های خم گرم را تولید می نمایند.

تمامی برندهای که در بالا به آن اشاره نمودیم، دارای گواهی استاندارد ملی ایران نیز می باشند. این تولید کنندگان تمامی اصول و پروتکل های استاندارد و ایمنی را در تولید محصولات خود رعایت می نمایند. نکته کیفی استفاده از درصد بالایی از پی وی سی pvc در تولیدشان نیز می باشد.

سه ستاره نسوز سمنان

برند لوله پلیمر سازان سه ستاره نسوز سمنان با نام تجاری ویژن پلیمر به عنوان نشانی قدیمی و اصیل در حوزه تولیدات لوله برق خم سرد و گرم می باشد. محصولات این کارخانه به رنگ مشکی تولید شده و بر روی آن برچسب و هولوگرام طلایی که نشان اصالت آن بوده حک شده است.

محصولات این واحد تولید از سایز 13 ( 20 و 2 ) تولید شده و تا سایز 63 ادامه دارد. همچنین با توجه به کیفیت و قدمت این کارخانه موفقیت بسزایی در کسب نشان استاندارد در انواع مختلف گشته است.

لوله برق ساختمان با نام تجاری ویژن پلیمر سمنان در لوله برق خم سرد سمنان خود موفق به اخذ نشان استاندارد ملی ایران گشته است. همچنین استاندارد سی ای CE اروپا، رعایت اصول مصرف کننده از وزارت صنعت و معدن، واحد نمونه استان سمنان و... را دارا می باشد.

لوله رنگی وینو پلاستیک

گروه کارخانجات تولیدی وینو پلاستیک پیشتاز در تولید لوله خم سرد در شهر کرج نیز می باشد. این واحد تولیدی بسیاری از استانداردهای ملی و بین المللی همچون CE اروپا را به خود اختصاص داده، و محصولی کیفی را به مشتریان ارائه می دهد.

یکی از محصولات بنام و ویژه شرکت وینو پلاستیک، لوله خم سرد برق بوده که قیمت آن در مقایسه با کیفیت آن رقابتی بی حمتا را ایجاد کرده. محصولات این واحد تولیدی رنگی بوده و مناسب برای تفکیک سیستم سیمکشی در نقاط مختلف تاسیسات برقی ساختمانی و صنعتی است.

کالای برق درخش میر نماینده انحصاری لوله خم سرد upvc رنگی وینو پلاستیک در شهر تهران نیز می باشد. درخش میر واقع در تهران، لاله زار جنوبی کلیه قیمت های محصولاتش را در سایت ایران ادیسون بصورت روزانه معین می کند.همچنین محصولات را با ضمانت سلامت درب پروژه می رساند.

کارخانه شرکت وینو پلاستیک آماده همکاری با تمامی پروژها و انبوه سازان در سرتاسر کشور می باشد. همچنین از نظر تعداد و تحویل به موقع هیچگونه مشکلی نخواهد بود. و به تعدات خود در ارسال سلامت کالاها پایبند می باشد.

جایگاه فعلی در بازار

لوله برق نسوز خم سرد upvc در سالهای اخیر فروش مناسبی را به خود اختصاص داده است. با افزایش نظارت ها بر اجرای تاسیسات برق ساختمان، و بکار گیری کالای نسوز در سازه ها، فروش این نوع لوله افزایش یافته. زیرا بهترین نوع ایمنی را رعایت می نماید.

مورد بعدی که استفاده را افزایش داده تناسب قیمت لوله خم سرد با کیفیت و سرعت نصب آن است. امروزه سرعت عمل در اجرا و ساخت سازه ها امری مهم قلمداد می گردد. این نمونه لوله به دلیل خم سرد خوردن، سرعت در احرا را بسیار بالا می برد.

کلام آخر در این مقاله

فروشگاه آنلاین ایران ادیسون با توجه به تجربه فروش کالای برق لاله زار توصیه می کند تا برای کانال کشی زیرساخت تاسیسات از لوله برق خم سرد استفاده شود. تا کاری با کیفیت و ایمن را اجراء کنیم. در واقع بهتر است که هیچگاه کیفیت را نباید فدای قیمت کرد.

در نگاه کلی با در نظر گرفتن کیفیت، استاندارد و هزینه ها استفاده از لوله برق پی وی سی پیشتاز ار سایر نمونه ها نیز می باشد. حال نوع خم سرد آن در مقایسه با خم گرم با توجه به پارامترهایی که به آن اشاره شد، بهینه تر می باشد.

3 دیدگاه در “تفاوت لوله خم سرد و گرم

  1. reduslim.net گفت:

    Also visit my website reduslim precio (reduslim.net)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .